Vyhledat
  • Zuzka Jaklová

10 příčin vaší suché pleti

Vaše pleť je napjatá, často svědí, šupinkatí? Pak máte s největší pravděpodobností suchou pleť. Někdo mívá tyto symptomy jen někdy, nejčastěji v zimě, kdy je způsobují studený vzduch venku, vítr a přetopený suchý vzduch uvnitř. Pro řadu lidí je ale suchá pleť každodenní záležitost. Může být způsobená nedostatečnou zásobou tuku v pleti nebo tzv. transepidermální ztrátou vody (to je stav, kdy je narušená vrchní ochranná bariéra a voda se tak z vnitřních vrstev pleti může snadněji odpařovat).

Když se suchá pleť neřeší, můžou se kromě šupinek objevit i praskliny, ale dochází také k urychlení vzniku jemných linek a vrásek.


1. Horká voda Příliš horká voda zbavuje pokožku přirozených olejů.

Tip: snižte teplotu vody a omezte sprchování na 10 minut max.

2. Velké teplotní výkyvy.

Nejhorší je situace v zimě, kdy často přecházíme z vytopených místností do venkovních mrazů.

Jak to spravit: chraňte pleť výživnými krémy s tukovou složkou

3. Nepoužíváte noční krém I když může znít lákavě přeskočit noční péči a nechat pleť dýchat, nedělejte to. V noci startují obnovovací procesy v pleti a při použití správného krému může pleť během spánku načerpat spoustu živin, které se jí budou přes den hodit.


4. Používáte příliš agresivní čisticí produkty Když máte suchou nebo citlivou pleť nejsou pro vás gelové produkty obvykle uplně nejvhodnější. Zkuste je vyměnit za olejovou, balzámovou nebo krémovou texturu.

5. Příliš častá nebo nedostatečná exfoliace Může být lákavé provádět peeling peeling každý den, abyste předešly nepěkným šupinkám, ale příliš častá exfoliace narušuje ochrannou bariéru pleti a může vést k ještě výraznějšímu olupování. Naopak vyhýbat se exfoliaci taky není úplně to pravé. Nahromaděné odumřelé buňky, brání efektivnímu vstřebávání účinných látek ze séra nebo krému. Vyberte si proto vhodný jemný exfoliant a používejte podle doporučení vaší pleťové terapeutky.


6. Sluneční záření SPF – každý – den! Ještě jednou pro ty vzadu, co neposlouchali: SPF každý den! Sluneční záření nejen u moře, ale i ve střední Evropě, výrazně vysušuje pleť. Tak svou pleť chraňte vhodným ochranným produktem s SPF alespoň 30.

7. Nepoužíváte pleťový olej Suchá pleť má nedostatek přirozených olejů, které mají pomáhat udržovat ji vláčnou a vyživenou. Jestli se bojíte, že se budete přes den příliš lesknout, přidejte pár kapek pleťového oleje ke svému nočnímu krému.

Tip: Použijte melting moisture masque místo noční péče. Naneste tenkou vrstvu na obličej a dekolt a nechte působit přes noc.

8. Vrstvení produktů Příliš dobrého může škodit. To už dávno víme. Ale občas na to u péče o pleť zapomínáme. Když používáte čisticí gel s kyselinou salicylovou, tonikum s kyselinou mléčnou, k tomu používáte čisticí kartáček a doplníte retinolem, je toho na pleť prostě moc. Zkonzultujte svoji péči s odborníkem a nechte si poradit, jak svojí pleti ulevit a dostat zase do pořádku.


9. Neměníte krém podle roční doby I když nejsem zastáncem příliš časté výměny produktů, které fungují, jednu výjimku to má. V létě používám jiný krém než v zimě. Přes léto si obvykle vystačím s lehčími produkty, které pleť zásobují především potřebnou vodou, na zimu jsou vhodné hutnější, které dodají tuky.


10. Špatný pitný režim Nemyslím tím jen to, že pijete málo vody. Za vysušenou kůží může být i konzumace kávy nebo alkoholu, které mají silné odvodňovací účinky. Zkuste proto přidat každý den pár sklenic vody navíc.

15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše